Концепцията за IoT ( Internet of Things) е базирана на идеята, че в близко бъдеще всички устройства ще са свързани в мрежата – от домашните електроуреди, през устройствата в офиса до производствените линии в заводите. Така всяко от тях може да бъде управлявано чрез интернет.
Почти всички нови устройства, които се произвеждат, са „умни“ и като такива са част от IoT – Интернет на нещата. Всяко едно от тях може да бъде настройвано и управлявано дистанционно, а някои устройства могат да бъдат свързани едно с друго и да работят в синергия. Днес все повече производители от различни индустриални сектори виждат добрата финансова възвръщаемост от интегрирането на IoT към своята дейност. Подобрена ефективност на работа, оптимизиране и контрол над процесите и по-висока сигурност са само част от възможностите. Публичният сектор може по същия начин да се възползва от преимуществата на IoT технологията, като тя се имплементира в различни сфери.
По какъв начин IoT може да бъде от полза за публичния сектор?
IoT все още не е особено популярна концепция, когато говорим за публичния сектор. Това е изненадващо предвид факта, че ползите от внедряването в различните правителствени организации биха били насочени най-вече в оптимизацията и подобряването на качеството на услугите, повишаване на ефективността и намаляването на разходите – особено критични и важни фактори за публичния сектор.
Бихме искали да ви представим някои идеи за приложение на IoT в правителствени и общински организации.
Използване на GPS за пътуване
GPS е една от най- добрите технологични разработки в днешно време, която е насочена към подобряване на ежедневието на хората. Активирането на GPS на всички превозни средства и интегрирането му в система за интелигентен градски транспорт ще помогне на пътуващите да получават актуализации в реално време, кога автобусът / влакът ще стигне до определена спирка / гара. Хората ще могат да проверят времето, преди да напуснат домовете си, така че станциите и спирките на автобусите ще бъдат по-малко пренаселени.
Подобряване на транспортните услуги
IoT технологията може да подобри живота на пътуващите, но също така може да помогне на транспортните компании да подобрят своите услуги. Чрез анализиране на данните събирани от електронните карти за пътуване, честотата на обществения транспорт може да бъде увеличена или намалена в определени часове на деня.
По- добро управление на трафика
Интернет на нещата могат да помогнат за по- добро управление на трафика. Полицаите по пътищата не трябва да присъстват винаги на място, за да подпомагат навигацията в трафика с цел избягване на задръстванията. С помощта на GPS устройства за проследяване, трафикът може да бъде анализиран в реално време, а светофарните уредби – контролирани от разстояние.
По- добра грижа за околната среда
Грижата към околната среда е една от основните отговорности на всяко правителство. IoT могат да подкрепят тази сфера като предоставят технологии за измерване на замърсяването на въздуха и автоматично да задействат набор от мерки при достигане на определени нива на замърсяване. За да се избегне загубата на вода, сензори поставени в тръбите могат предварително да откриват течове, а дори и да локализират мястото на авария.
Подобряване на надзора и сигурността
Правителството, освен за осигуряване на индивидуалната сигурност на своите граждани, трябва да се грижи за цялостната сигурност на държавата. Автономни дронове могат да решат много проблеми със сигурността. Проследяването с дронове може да помогне за откриването и неутрализирането на заплахите, преди те да причинят сериозни поражения.
Откриване на потенциално огнище, преди да е станал пожар
Разполагането на димни детектори е добро начало за намаляване на въздействието на пожарите. Алармата за дим предупреждава хората в къщата, които са в пожар, както и хората в съседните домове и им дава възможност да се спасят.
Следващата стъпка в пожарната безопасност може да бъде инсталирането на датчици в алармите за дим, които са автоматизирани, за да информират съответните противопожарни станции. За да останат една крачка напред, датчиците могат да бъдат инсталирани в газови тръби, за да открият течове и потенциални заплахи от пожар.
Какво трябва да направи общественият сектор?
Интернет на нещата е технология с множество преимущества и е широко използвана в частния сектор. Публичният сектор трябва да приеме това технологично развитие и да се възползва от него. IoT е в състояние да помогне на правителствените организации да постигнат целите си, включително увеличаване на икономическия растеж и подобряване на устойчивостта на околната среда, обществената безопасност и сигурност, доставката на услугите и производителността.
Предимствата от прилагането на IoT са:
- Данните от устройствата могат да бъдат измерени в реално време;
- Актуализации и коригиращи промени могат да бъдат направени незабавно;
- Данните, събрани в различните цифрови платформи, могат да бъдат анализирани и използвани за подобряване на услугите.
Публичния сектор трябва да оцени къде и как може да използва Интернет на нещата в своите дейности, както и ролята, която би могла да играе тази технология за постигането на по-широки икономически и социални цели.